top of page

Yapı Sistemine İlişkin Sık Sorulan Sorular...

​✔Arfa Yapı Sistemi Nedir? Bu Yapım Tarzı Ne Zamandan Beri Var?

Yaklaşık 40 yıldır Almanya’da konusunda lider Magu Yapı Sistemleri Magu teknik İşbirliği ile  Arfa Yapı tarafından Türkiye'ye sunulmaktadır. İlk MAGU-ARFA evi 1979 yılında Hüfungen’de (Almanya)  yapılmıştır.

​✔Arfa Yapı Sistemine Muadil Sistem Hangisidir?

Sistem muadili tünel kalıplarla yapılan inşaatların perdeli ve çift taraflı izolasyonlu olanıdır.Arfa izokal yapı teknolojisi deprem güvenliği olarak tünel kalıp sisteminden ileridir ;çünkü  Arfa yapı sistemi ile her doğrultuda taşıyıcı betonarme perde duvar yapılabiliyor, oysa tünel kalıpta kalıp çekme yönünde perde yapamıyorsunuz ve sadece ilgili bölgelere dolgu duvar konuyor ki  buda “x“ doğrultusunda stabil ve güçlü sistem “y”doğrultusunda riskli sistem demektir veya tersi.

​✔Sisteminizle Yapılmış Yapıların Depremde Davranışı ve Dayanıklılığı Nedir?Diğer Sistemlere Göre Avantajlarınız  Nelerdir?

Yapı sistemimiz çelik  çubuk  donatılarla güçlendirilmiş betonarme perde çekirdekli ve izolasyonu oluşturan Arfa izokal kalıp elemanları ile kaynaşmış ve monolitik ,masif özellikte betonarme perde taşıyıcı sistem elemanlarından oluşur.

En şiddetli depremlere (8-9 ) dahi dayanabilir özellikte Çelik donatı ile güçlendirmiş betonarme yapı mekanlarını oluşturan hücreler  binanın durabilite kabiliyetini fevkalade olumlu etkileyip klasik betonarme çerçeve yapılardaki gibi katlar üst üste yıkılmazlar depremde binanın davranışı stabil ve bir bütündür.Yapı mekanlarını oluşturan betonarme hücreler dağılmazlar, depremde bina bir bütün olarak lineer davranır.

​✔Çok Az Enerji Harcayan Veya Hiç Enerji Harcamayan Bir Ev Yapabilir miyiz?

Evet yapabilirsiniz. Güneye yönlendirilmiş evde solar enerjisi kazanımı, ev içindeki kullanım kaynakları buzdolabı, ampul vb. gibi cihazlardan çıkan enerjinin korunması, evi kullananların ısı enerjisinin korunması, evin günlük kalori ihtiyacını karşılıyor halde.Çünkü kaynağından çıkan ısı tamamen korunuyor,duvar kütleler tarafından depolanmıyor.Bunu sağlayanda Arfa Yapı Teknolojisidir

bottom of page